Omluvy se Umberto Eco od UK nedočkal; je Rejžek, zastánce profesorů, závistivec obecný…?


Omluvy se Umberto Eco od UK nedočkal; je Rejžek, zastánce profesorů, závistivec becný…?
Marně jsem čekal, že se po zprávě o úmrtí italského spisovatele Umberta Eco chytne Univerzita Karlova za nos, když mu svým faux pas odmítla udělit v roce 2013 čestný titul „doctor honoris causa“. A Rejžek jen lacině machroval…



Co přeletělo myslí filmovému a hudebnímu kritikovi Janu Rejžkovi, když napsal rockeru Brichtovi: „Čuráku, odvaha velká, a pak jste si s esesmákama typu Šloufa zazpívali na pódiu Píseň práce. Di do hajzlu, kolaborante.“


Kdopak to Rejžkovi, tomuto análnímu pseudokritikovi, šlápl na kuří oko, když začal plodit svoje dnešní Poslední slovo pro LN pod názvem „Aktuální výpisky z Eca“…? Nyní z jeho výpisků uvedu já opět jen výpisky, třeba, že se Umberto Eco celý svůj 84letý život trapně snažil přiblížit světovému věhlasu Václava Klause. Bývalého českého prezidenta si moc vážím, ale přesto mě Rejžkovo toto lživé ponížení spisovatele Eca rozezlilo, zvláště, když vzápětí ve svém plku napíše, že se „nehodlá přidat k povinným zástupům obdivovatelů Jména růže…“

Přesto si intoxikován láhví merlota dovolil drze „vyzobávat rozinky“ z Ecova díla; jde o rafinované vyzobávání, nebo spíš o ryze účelové vytrhávání souvislostí z glosátorství jedinečného umělce, kterého Rejžek zneužívá a uráží bezkonkurenční politology, např. tím, že že píše, jak „v souvislosti s nynějšími bláholy protiuprchlických apokalyptiků Cílka, Kurase, Robejška, Vondružky (Na Neffově Neviditelném psu se k nim nedávno přidal i bývalý textař Olympiku Pavel Chrastina, duševně zjevně obcující s ptákem Rosomákem…“)


article_photo
Foto: Reuters…

Není vůbec obtížné představit si, s kým či s čím obcuje Jan Rejžek, samozvaný filmový kritik. Je nabíledni, že se ve svých psychopatických výpadech s několika kalouskovskými promile alkoholu v krvi rozepíše též o prezidentu Miloši Zemanovi, jemuž věnoval Ecova slova, které by sám filozof jistě spíš určil právě Rejžkovi, pokud by ho znal a měl jen tušení, o jakého hulváta se jedná; „Imbecilem je ten, kdo řekne, co by v určité chvíli řečeno být nemělo… Je autorem nechtěných pitomostí…“ Proč zrovna Eco a Rejžek? Posuďte sami „kritikovo“ anální pokrytectví; může být jedinou silnou braní kritika snůška vulgarit a sprostot, jmenovitě adresovaných osobnostem, jimž Rejžek nesahá ani po kotníky?

A další faux pas; Česká televize do Moskvy na Eurosong 2009 poslala jako moderátora právě Jana Rejžka, který byl „průvodcem“ při všech soutěžních večerech. ČT kromě všeho porušila i jisté kvótum tím, že divákům předložila komentátora, který jasně dával najevo své sympatie k jednotlivým interpretům, když samotnou soutěž před televizní nabídkou značně poplival.. Což by se na Eurovizi dít nemělo. Realita; skladbu Aven Romale české skupiny Gipsy.cz doslova dokreslila komiksová story o superhrdinovi, do nějž se převtělil frontman Banga. „Naprosté nadšení,“ komentoval vystoupení pokrytecký Jan Rejžek. Skupinu Gipsy.cz prý o finále Eurosongu „oloupili chcíplí vojáci a finský DJ Bobo…“

Kdopak je tento mírně schizofrenní človíček? Jan Rejžek podle Wikipedie v 70. letech přispíval jako sportovní novinář do časopisu Gól, později proslul svými mnohdy nekompromisními kritikami v časopise Melodie. Od roku 1979 připravil na 900 poslechových pořadů v klubech po celé republice, příležitostně uváděl rockové a folkové festivaly včetně festivalu v Lipnici nad Sázavou v roce 1988, kde na závěr pozval na pódium tehdejšího předního disidenta Václava Havla. Do samizdatových Lidových novin přispíval pod pseudonymy Robert Žák a Milan Frýda. Aktivně se zapojil do vzniku petice Několik vět, když získal velké množství podpisů.

Po listopadu 1989 byl úředníkem v sekci vnitřní politiky v Kanceláři prezidenta republiky, pak tiskovým mluvčím politické strany ODA, pak krátce redaktorem zpravodajství ČT, později redaktorem českého vysílání rádia Svobodná Evropa. Donedávna pracoval pro bývalý Český rozhlas 6, kde připravoval hudební pořad Kaleidoskop a také Kritický klub Jana Rejžka, kde se se svými hosty kriticky vyjadřoval ke kulturním událostem. Kritický klub byl v podstatě pokračováním podobného pořadu Katovna, který připravoval společně s Vladimírem Justem v České televizi. Pořad byl po neshodách s vedením České televize zrušen. Spolupráci s ním v létě 2014 rozvázal i Český rozhlas kvůli vulgaritám vůči jedné z posluchaček. Pravidelně také píše sloupky do Lidových novin…
article_photo
Člověku by ho bylo málem líto. Hudební kritik Jan Rejžek, donedávna známý spíše intelektuálněji laděnému publiku, se veřejně „proslavil“ velmi necitlivým výrokem, že Petr Hapka byl starý kýčař. To napsal na svůj Facebook sotva pár hodin po smrti skladatele… „Jsem zlý, protože na Skoumala Hapka nemá,“ Vyvolal tím mediální přestřelku, která s přestávkami zuří již několik měsíců a v níž Rejžek beznadějně prohrává… A co nemá v hlavě, to kopíruje a opisuje od Umberta Eca…

O Janu Rejžkovi už víme vše potřebné, nyní o člověku, jehož je plagiátorem. Za Ecova života by se Rejžek neodvážil zneužívat jeho glosy a úžasné moudrosti, na které by jinak neměl. Umberto Eco vystudoval středověkou filosofii a literaturu, působil jako vysokoškolský učitel, pracoval v televizi, v nakladatelství, psal sloupky pro avantgardní časopisy, v roce 1971 se stal prvním profesorem sémiotiky a ve čtyřiceti osmi letech vydal svůj první a hned bestsellerový historický román „Jméno růže“ (1980), v podstatě detektivku, zavádějící čtenáře do italské opatství koncem listopadu 1327. Jak již bylo zmíněno, dílo bylo proslaveno filmem se Seanem Connerym.

article_photo
Foto: Reuters…

Umbertova románová tvorba měla široké rozpětí svých odborných zájmů, i přes svou intelektuálnost je však celosvětově populární. Před svou smrtí, kdy v Římě bojoval s rakovinou, vyučoval sémiotiku na univerzitě v Bologni. Alma Mater Studiorum Università di Bologna je nejstarší univerzita na světě, založená už v roce 1088. (Sémiotiku lze definovat jako zkoumání „života znaků v lidské společnosti“. Do znakových systémů zahrnoval mj. i lingvistiku, ale též Morseovu abecedu, řeč hluchoněmých, hru v šachy, těsnopis…)
article_photo
Řím… Snímek Břetislav Olšer

Vědecká rada Univerzity Karlovy dala už doživotně Umberta Eca (5.1. 1932 – 19.2. 2016) na černou listinu. Po udělení profesorského titulu sebestřednému Putnovi, který veřejně deklaruje porno skupinu Pussy Riot za jurodivé, neudělila před třemi roky rada UK v Praze čestný titul „doctor honoris causa“ tomuto význačnému italskému intelektuálovi Umberto Ecovi. Návrh sice podala Filozofická fakulta UK v roce 2013 a její představitel, děkan Michal Stehlík byl tehdy oprávněně zděšen; ve vědecké radě univerzity tenkrát hlasovalo 21 lidí proti, 16 pro a devět se zdrželo.

Údajným důvodem bylo, že Umberto Eco neměl žádný vztah k Praze a k místní univerzitě, přitom psal i o českém prostředí v knize „Pražský hřbitov“, která je velkým dílem dle slov recenzenta Tomáše Matrase o velké nenávisti, velkých předsudcích založených na slepé nevědomosti a především o cestě ke vzniku antisemitského falza, které významně ovlivnilo dějiny 20. století, Protokolů sionských mudrců. Umberto Eco se tématu Protokolů dotkl již ve svém románu Foucaltovo kyvadlo, nicméně tentokrát je toto falzum hlavním tématem celého románu… Pražský hřbitov je vlastně společensko-kritickou esejí ve formě čtyřsetstránkového románu…

Samozřejmě, že vědecká rada UK zřejmě jakoby zapomněla na udělení čestného doktorátu v roce 1999 Georgi W. Bushovi za „celoživotní dílo v oboru politických věd a kritického posuzování politiky v rozměrech skutečně globálních“. Chápu, že americký prezident měl k Praze a na rozdíl od Umberta Eca k univerzitě „velmi blízký vztah“ a schvalování mučení lidí Buschem ml. je pro UK v Praze asi jeden z mnoha důležitých bodů k získání titulu. O vylhané válce v  Iráku ani nemluvě. Podle čl.3 Řádu pro udělování dr.h.c., ale nakonec rozhoduje rektor „s přihlédnutím ke stanovisku“ vědecké rady UK, jejíž rozhodnutí nakonec respektoval a Umbertu Ecovi titul nebyl udělen. Doufám, že se dnes stydí ze všech nejvíc…
article_photo
Když jsem si pročítal některé komentáře k výtržnické kauze Pussy Riot s urážkami věřících v chrámu v Moskvě, zaujal mě stupidní filozofování Martina C. Putny, že „tyto oduševnělé punkerky vlastně svérázně rozvíjejí ruskou duchovní tradici jurodivých“. Jurodivými byli označováni ti, kteří výstředním jednáním vyjadřovali svou víru a následovali Krista. Jurodiví neboli blázni pro Krista představují spojení prorockého a svého druhu šamanského prvku. Svými bláznivými kousky nezřídka pranýřovali hříchy státní i církevní moci. A mnozí za to byli po zásluze potrestáni. To se ostatně děje i zmíněné feministické skupině…. Když se o novinářskou cenu uchází Zuzana Tvarůžková, propagátorka Pussy Riot a grupensexu

Mezitím Martin C. Putna, co držel na pražském pochodu hrdosti gayů dnes už proslavený transparent „Katolické buzny zdraví Bátoru“ a stal se profesorem, mnohem věhlasnější vědec, filozof a autor bestsellerového románu „Jméno růže“ Umberto Eco nebyl Vědeckou radou Univezity Karlovy doporučen, aby mu byl udělen čestný vědecký titul doctor honoris causa. Ten mu přitom udělilo již několik desítek významných univerzit po celém světě, mimo jiné například ze State University of New York, Brown University a Lomonosov Unversity of Moscow. Dále napsal několik význačných románů. Třeba je kamarádem Zemana a UK se mu tak neudělením čestného doktorátu mstí za Putnu. Komická spekulace při vzpomínce na čestné doktoráty Václava Havla a jak je někomu najednou pokrytecky veledůležitý „hradní ceremoniář“ Miloš…http://jaromirpetrik.blog.idnes.cz/c/350730/Umberto-Eco-neni-ta-spravna-katolicka-buzna.html
article_photo
Můj již zesnulý přítel akademický malíř Karel Hofman ze Soláně ve Velkých Karlovicích se při svých studiích na Akademii výtvarných umění v Římě seznámil s ředitelkou boloňské Galerii výtvarných umění Egle Contiovou, s níž jsem si byl prohlédnout i Univerzitu. Poprvé jsem se dozvěděl o Umberto Ecovi, měl jsem možnost s ním chvíli s přispěním Egle mluvit. Na to, že moc kouřil jsem neshledal na této osobnosti žádných chyb… Znal se hlavně s otcem Egle, který byl majitelem typografického závodu, kde tiskl monografie a katalogy vystavujícím umělcům v dceřině galerii, kterou jí věnoval k narozeninám…
article_photo

article_photo
Egle Contiová v ateliéru Karla Hofmana… Snímky Břetislav Olšer

Putna v té době ještě netušil, co je to svět a jeho nástrahy; působil jako pedagog na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (1992–1997 Ústav východoevropských studií, 1997–2006 Centrum komparatistiky). Teologického vzdělání dosáhl na Teologické fakultě v Č. Budějovicích (1998–2000). Kdy asi napíše pojednání o tisících znásilněných a zneužitých chlapcích biskupy a jinými církevními honoracemi.

Bloger Dušan Streit jednou napsal: „Martin C. Putna není jen „katolická buzna“, ale především nechutný, trapný a opovrženíhodný exhibicionista. Symbol dekadence našeho školství… Vyvolává mi husí kůži, že takový člověk vůbec učí naši mládež. Že by měl být profesorem? I to, že je takový člověk docentem, je jen důkazem úpadku v našem školství. Vůbec mě nepřekvapuje, že se tento „pedagog“ rekrutuje z humanitně zaměřené fakulty na Univerzitě Karlově (Fakulta humanitních studií). To je pro mě pelech měkkých věd, salónních levičáků a kosmopolitů havlovského ražení…“

Martin C. Putna na předloňském pochodu Gay Pride
Nedovedu si představit, že by moji dávní a vážení páni profesoři šli s transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru“ veřejně po ulici, třeba během demonstrace Prague Pride. Připadá mi to zcela zvrhlé a dehonestující cokoli akademického, včetně svobody. Už v průběhu prezidentské kampaně se Martin C. Putna postavil za Karla Schwarzenberga a pojmenoval Zemana „Zlým dědkem z Vysočiny“. A vyjádření prezidenta Zemana: „Nechci pana Putnu ponižovat, proto důvody svého rozhodnutí nebudu uvádět veřejně.“ Proto mu jmenování profesorem předal ministr školství Fiala, avšak za čestný doktorát pro Umberta Eca na UK se nepostavil…

Marně se před několika dny snažila ČT 2 vymazat faux pas Česka, resp. Univerzity Karlovy, když uvedla zfilmovaný román Umberta Eca „Jméno růže“, proslavený hercem Seanem Connerym, o jehož literární předloze Rejžek hloupě tvrdí, že se „nehodlá přidat k povinným zástupům obdivovatelů Jména růže…“;

Inu, tím ovšem zprofanovaná univerzita svůj prohřešek vůči Umberto Ecovi nenapravila a už ho ani neodčiní. A dát mu posmrtně čestný titul „doctor honoris causa“ by jen korunovala svůj světový trapas trapasů; jednadvacet členů vědecké rady, co byli proti ocenění Umberta Eca, by po vzoru Kalouska, když se spolčil s komunisty, mělo nejraději zalézt někam hluboko do křoví a tam čekat, až chcípnou… Putna profesorem, spisovatel Umberto Eco bez čestného doktorátu…?

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/10604-martin-c-putna-neni-jen-katolicka-buzna-ale-predevsim-nechutny-trapny-a-opovrzenihodny-exhibicionista-symbol-dekadence-naseho-skolstvi.aspx

Jací budou tři noví profesoři; návrh na milion z KB, hlavní ideolog politické správy ČSLA či „Agent“ StB…?

http://www.krajskelisty.cz/praha/7041-ani-sebevetsi-chvaly-kumpana-horacka-nezastrou-ze-zesnuly-hapka-byl-preceneny-kycar-neuverite-co-se-objevilo-na-twitteru-znameho-hudebniho-kritika.htm

http://www.rukojmi.cz/clanky/1145-zemrel-umberto-eco-stydi-se-uk-ze-mu-odmitla-udelit-cestny-titul-doctor-honoris-causa

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz,http://www.rukojmi.cz/,bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient