České potraviny zmizí z pultů
Vstoupila v platnost další novela namířená proti českým potravinám. Novela zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců. Obchodníci mají tři měsíce na to, aby uvedli do souladu s novou legislativou všechny své smlouvy. Bohužel na to opět doplatíme.
Ochrana před řetězci vstupuje v platnost. Svaz: Dopadne na české výrobce
Svaz obchodu a cestovního ruchu po schválení zákona okomentoval následujícími slovy:
· novela může zdražit potraviny v obchodech
· omezit vývoz tuzemských výrobků
· snížit podíl českých potravin v obchodech
· zákon dopadne především na malé české výrobce potravin
· dopadne na obchodní aliance typu Jednota, COOP, Hruška, Brněnka a pod
Zdá se vám to zase rána pod pás a postavené na hlavu? Ano mě taky. Mám pocit, že naše vláda dělá vše proti vlastní zemi.
„Úřad na ochranu hospodářské soutěže navíc bude moci odběratele sankcionovat i za jednotlivá a v mnohých případech bagatelní pochybení (např. několikadenní zpoždění úhrady faktury),“ uvedl svaz.
V Hospodářských novinách to zase vidí takto:
· zejména malé firmy se obávají, že se jejich postavení vůči řetězcům zhorší
· řetězce si na zvládnutí agendy spojené s novými pravidly často najímají externí právnické firmy
S cenami to souvisí možná i trochu jinak. Nebude možné tolik dávat slevy a vyhlašovat akční zboží. Podle mého názoru to povede k dalšímu plýtvání. Už nyní rveme spoustu potravin do kontejnerů, i když spousta lidí hladoví. Máme spoustu lidí na ulici, kterým by to přišlo vhod. Navíc všichni víme, že spousta lidí umírá hlady. My ale stále plýtváme a máme pocit, že se to nedá dělat jinak.
V minulosti obě strany uzavíraly na další rok rámcové dohody o takzvaných fakturačních cenách zboží. Obchodníci pak v průběhu roku uplatňovali u dodavatele různé množstevní slevy:
· slevy za vlastní dopravu
· slevy za propagaci výrobků u již dříve vyúčtovaných obchodů
· dodavatel postupně slevil až desítky procent z původní nasmlouvané částky
Zákon slevy omezí:
· nově musí být ceny a slevy předem zakotveny ve smlouvě
· zapsány rovnou ve faktuře za zboží
· ve smlouvě musí být poplatek řetězci, jenž má dodavatel zaplatit za propagaci či marketing
Jak se to promítne do cen potravin na pultech? Vidíte tu souvislost? A jak je možné, že mezi řádky neumí číst ti, co zákona schvalují? Proč se nepodporuje vlastní produkce, výroba, pěstování, prodej českých potravin? A s tím související pracovní místa a zaměstnanost?
Výsledek se projeví po třech měsících, až se upraví smlouvy a udělají se závěry.
Řetězec Kaufland, který byl v minulosti jako jediný trestán za zneužití svého významného postavení na trhu, tvrdí, že opatření vše prodraží.
„Roste obava, že dodavatelé budou požadovat nárůst takzvaných čistých cen,“
Právníci zastávají názor:
,,Obchodníci budou mít automaticky snahu stlačit ceny od dodavatelů rovnou na nejnižší úroveň.“
Menší dodavatelé, se obávají, že by mohli vlivem snížení cen přijít o úvěry od bank. Kvůli citlivosti situace ale nechtějí být jmenováni.
Velcí potravináři dramatické změny nečekají.
„Našemu oboru to lepší vyjednávací pozici nepřinese.“
Právní úpravy způsobují neplánované náklady do současného finančního roku. Kde se to projeví? Zdraží se zboží? Někdo to ve finále zaplatí nebo ne?
Nekalé praktiky byly, jsou a budou. Je to v lidech. Nepomůže žádný zákon. Vždy na to ti dole. Peníze vždy padají na velkou hromadu. Při tom všichni víme, že jíst české potraviny ze zahrádky plné chuti, místo všech mdlých a nedozrálých produktů, které v obchodech nacházíme, by bylo pro nás mnohem lepší.
Nezbude nám než vyrážet na domácí trhy. A to je dobře. Budeme-li hromadně ignorovat to, co se nám ti z hora snaží nacpat a nebudeme to podporovat, je to jediná šance, jak s tím něco udělat.
Kupujte české výrobky a přizpůsobte tomu i svůj jídelníček. Kupte si farmářskou bedýnku a zalovte v babiččiných receptech. Budete zdravější a spokojenější a ještě si užijete ovoce a zeleninu plnou chuti.